Kasárne …

Kasárne v Lozorne začínajú byť znovu témou. Prinášam Vám článok prebratý z www.lozornopreobcanov.sk . Sledujte ako sa bude vyvíjať areál bývalých kasární v nasledujúcich mesiacoch. Tiež  ako sa k nemu postavia poslanci pri príležitosti aktualizácie územného plánu obce.

Kasárne. Projekt predložený do aktuálne riešeného územného plánu.

Zatiaľ známa štúdia projektu Kasární nazvaná Centrum seniorov pre 450 osôb plus 200 osôb obslužný personál čaká na posúdenie Komisie pre ÚP. Musíme uznať, že takéto centrum seniorov nemajú ani v Mníchove. A to je oproti Lozornu iná veľkosť mesta! Ale, nechajme sa prekvapiť. Možno plánovaná veľkokapacitná výstavba bude komisii pre ÚP predložená v trochu inej podobe, pretože už teraz majiteľ hovorí o bytoch na predaj.

Zhodou okolností totiž prebehlo 27. apríla 2017 miestne šetrenie Ministerstva životného prostredia v súvislosti so zámerom výstavby novej trafostanice a prípojky elektriny priamo v Kasárňach. Účastníci, zástupcovia obce, OZ Lozorno pre občanov a zástupcovia MŽP sa na tomto stretnutí dozvedeli celkom veľa zaujímavých informácií.

Myslím, že veľmi dôležitou informáciou je, že novo zrekonštruovaná budova kasární tu nebola od prezentovaná ako výstavba pre seniorov, ale ako jednoduchšie byty pre synovcov a netere majiteľa a byty na predaj. Na dotaz zástupcov MŽP na platné stavené povolenie k stavbe bolo výsledkom diskusie nasledovné: Rekonštrukcia budovy prebehla na dodatočnú ohlášku, ktorá sa však musela zastaviť, pretože majiteľ nedodal potrebné doklady. Dobrá bola pripomienka MŽP, že na stavbu s podlažnou plochou väčšou ako 1000 m2 v extraviláne obce treba tiež posudzovanie vplyvov na životné prostredie podľa osobitného predpisu ….. Nová budova kasární už stojí a od reálneho zabývania novými obyvateľmi ju delí možno len zmieňovaná trafostanica, lebo stavebný úrad to preukázateľne nie je.

Na záver diskusie dali zástupcovia MŽP dôrazné odporúčanie občanom, aby sledovali tvorbu ÚP a aby si v ňom tuto výstavbu ošetrili tak, aby na území Kasární nevyrástlo niečo čo nechcú.

A majú pravdu. Je na nás na občanoch dohliadnuť na tvorbu aktuálne riešeného ÚP. Občania podali vyše 140 podkladov a pripomienok k rozvoju obce a jeho smerovaniu. Výstavba veľkokapacitných areálov medzi nimi však nie je. Práve naopak. Sledujme teda dôsledne prípravu územného plánu a trvajme na dodržaní požiadavkou a predstáv občanov, ktorý tu chcú aj žiť. A trvajme tiež na dodržiavaní záväzkov obce voči občanom. Pýtajme sa na centrum pre seniorných občanov Lozorna, ktoré bolo pri predaji majetku obce, teda občanov, sľubované, a ktorého predaj bol týmto zámerom obhajovaný a zmluvne dojednaný. Pýtajme sa na veľkokapacitnú výstavbu, ktorej začiatok je už teraz v rozpore so zákonom a územným plánom.

Zdroj: www.lozornopreobcanov.sk

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s