Prečo som nehlasoval za plat starostu

Počas posledného zasadnutia obecného zastupiteľstva sa okrem iného schvaľoval aj plat starostu. Plat starostu sa podla zákona prehodnocuje každý rok. Podľa nasledujúceho vzorca  vychádza starostovi plat 1698,84 eur.

1,98 (koeficient podľa počtu obyvateľov) x 858 EUR (priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve v r. 2014) = 1698,84 EUR

Obecné zastupiteľstvo môže schváliť aj zvýšenie platu starostu. Tak sa stalo v roku 2011 kedy bol plat zvýšený o 35%. S rovnakým navýšením bol schvaľovaný plat až do súčasnosti.

Každý z nás niekde pracuje a dostáva za svoju prácu odmenu. Zvýšenie platu je spojené so spokojnosťou zamestnávateľa s našou prácou alebo s dobrými hospodárskymi výsledkami firmy. Zvýšenie platu nie je niečo automatické a pravidelné. O to viac by toto rozumné pravidlo malo platiť ak ide o verejné financie našej obce.

Preto som navrhol na poslednom zasadnutí, aby zastupiteľstvo schvaľovalo navýšenie platu starostu každý štvrťrok na základe dosiahnutých výsledkov práce. Starosta sa rozkričal, že kde beriem odvahu niečo také navrhovať a že on nebude počúvať takéto návrhy. Môj návrh neprešiel. Obecné zastupiteľstvo schválilo väčšinou automatické zvýšenie platu starostu o 35 % na 2293,43 EUR každý mesiac.

A to nie je všetko. Na tomto mieste som Vám chcel sprístupniť zvukový záznam so spomínaného schvaľovania (začiatkom roka obecné zastupiteľstvo schválilo, že všetky zasadnutia budú nahrávané a zverejňované na web stránke obci). Požiadal som starostu o záznam. Dostal som odpoveď, že zvukový záznam sa “stratil”….

S úctou,

Ľuboš Tvrdoň

Chcete byť informovaný čo je nové v mojom blogu? Registrujte sa.

Advertisement

4 thoughts on “Prečo som nehlasoval za plat starostu

 1. Ľuboš, ďakujem za napísanie postrehu. Politici na všetkých úrovniach si zvykli pravidelne navyšovať príjmy jednoduchým odklepnutím bez reálnej spojitosti so svojím výkonom. Dôvod si vždy našli a stále nachádzajú, tak to vnímam aj v prípade pána Húbeka.
  Bežný občan má pri komunálnych politikoch aspoň tú výhodu, že môže presne vidieť ich konkrétne pozitívne zásluhy, alebo naopak nedostatky, ktorých sa dopúšťajú. A podľa konkrétnych výsledkov by mali byť aj hodnotení. Tak totižto funguje väčšina z nás.
  Obecní poslanci navýšenie platu schválili, z toho usudzujem, že sú spokojní s jeho doterajšou odvedenou prácou. Otázkou pre mňa zostáva podráždená reakcia pána starostu o oprávnenosti diskutovať o tejto téme. Táto ani podobné závažné témy, týkajúce sa spravovania obce, nesmú byť v obecnom zastupiteľstve tabu, ak má fungovať na otvorenom a úprimnom princípe.
  Záhadné stratenie sa zvukového záznamu mi pripomína intrigy, o ktorých sa dozvedáme v novinách. Pevne dúfam, že v našej obci sme o takomto prípade počuli posledný krát.
  Miro Drahoš

  Liked by 1 person

 2. Chlapci sratosta nie je politik, ja by som bola zvedavá aký plat by ste si odúhlasili vy na jeho nieste. Pracovali ste už v tejto oblasti. Ja som robila v obchode, a adporúčam si to vyskúšať, a zaručím sa, že závisť Vás rýchlo prejde. Mudrovať je jedna vec a robiť s ľumi je o niečom inom.

  Páči sa mi

 3. Priatelia, písať o veciach o ktorý ste iba jednostranne počuli sa dá. Prezentovanie zrušenia nahrávky OZ p. Tvrdoňa starostom, je presne také! Proste p. Tvrdoň si vydedukoval, že starosta zrušil zvukový záznam zo zasadnutia OZ. Nemusím nič rušiť a za svojimi výrokmi si stojím. Záznamové zariadenie je iba “stroj”, ktorý môže zlyhať. Smutné na tom všetkom ale však je, že p. Tvrdoň mal záznamové zariadenie priamo “pod nosom” a tak isto mohol záznamové zariadenie skontrolovať. Ale načo by to robil, veď za všetko je zodpovedný starosta a toho, ak niečo nevyjde si proste podáme. Možno to zariadenie vypol aj p. Tvrdoň, kto vie… Čo sa týka platu starostu? Mrzí mňa len jedna vec. Nové OZ na návrh p. Tvrdoňa po dvoch mesiacoch pôsobenia v OZ jednoducho uznalo, že starosta nič neurobil, nerobí a asi ani nič robiť nebude. Jednoducho niektorí poslanci vyhodnotili, že budeme starostu honorovať inak a aj to v rozpore so zákonom 253/1994 Z.z. o platových pomeroch starostov. Odmeny schvaľované OZ pre starostov “ex post” ako navrhol p. Tvrdoň, už od 6/2011 neexistujú. Ale to by p. Tvrdoň musel mať zákony o ktorých sa baví naštudované a niečo o nich vedieť. Systém “čo sa babe snilo, to sa babe stalo” proste nefunguje. Nuž každá minca má dve strany a aj tento tento jednostranne popísaný problém, nie je výnimkou. Pekný deň všetkým.
  Starosta

  Páči sa mi

  • Pan Starosta,
   len v kratkosti. Mozno by bolo dobre sa drzat faktov a neprekrucavať veci.
   A) Keď si ešte raz prečítate môj článok tak tam nenájdete ani jednu vetu, ktorá by hovorila že starosta zrušil zvukový záznam zo zasadnutia OZ. Použil som termín “stratil”, ktorý ste povedali Vy počas nášho telefonického rozhovoru, keď som sa Vás pýtal okrem iného prečo nie je zvukový záznam na internetovej stránke.
   B) Čo sa týka platu. Uvedomujem si, že je to chúlostivá téma. Ale ste v súčasnosti verejný činiteľ, platený z verejných financií. Zákon hovorí, že plat starostu schvaľuje zastupiteĺstvo. Tým pádom má právo podávať návrhy aj tohto charakteru. Ja som nekandidoval za poslanca pre to, aby som v zastupiteľstve 4 roky sedel bez názoru. Aj mne sa veľa veci nepáči ale uvedomujem si, že na mnohé problémy potrebujem Vašu podporu alebo podporu poslancov. A tu alebo získam alebo nie. V prípade Vášho platu som ju nezískal. A je to úplne legitímne.

   Ešte k Vášmu komentáru, kde píšete že som navrhoval niečo “ex post”. Možno by bolo dobre, keby ste predsa len našli “stratený” záznam zo zasadnutia OZ a nezavadzali občanov. Nič také som nenavrhoval. Môj návrh bol o tom, aby zastupiteľstvo schvaľovalo navýšenie platu starostu každý štvrťrok na základe dosiahnutých výsledkov práce. Poslanci môj návrh neschválili ale schválili, že Váš plat bude navýšený automaticky bez ohľadu na dosiahnuté výsledky. A to je všetko. Život ide ďalej a venujme sa iným podstatným veciam. Krásny deň Vám prajem. Ľuboš Tvrdoň

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s